Vyberanie kliešťov

Aj keď svojho psíka chránite pred kliešťami používaním antiparazitík, môže sa stať, že sa občas odolnejší jedinec prisaje. Preto je vhodné psíka po návrate z prechádzky vždy dôkladne prezrieť a to najmä keď chodíte na miesta, kde sa kliešte hojne vyskytujú (napr. okraj lesa, lesné čistinky, trávnaté lúky a podobne).

Ak v srsti Vášho miláčika nájdete prisatého kliešťa, je potrebné ho opatrne vybrať. Prinášame jednoduchý návod, ako na to. Ak si na tento úkon netrúfate, pokojne navštívte naše ambulancie, radi Vám pomôžeme.

Na vyberanie kliešťov sa používajú špeciálne pomôcky – pinzeta či háčiky na to určené. Ak je kliešť ukrytý v srsti psa, prstami jednej ruky srsť rozhrňte. Kliešťa opatrne uchopte pinzetou / háčikom a jemne otáčajte, kým sa kliešť „nepustí“ svojho hostiteľa. Uistite sa, že ste kliešťa vytiahli aj s hlavičkou. Ranku nezabudnite vydezinfikovať (napr. roztokom Betadinu). Psíka za dobrú spoluprácu odmeniť obľúbenou pochúťkou, pohladkaním či aspoň pochvalou.

Pozn.: Mnohí sa pokúšajú vybrať kliešťa jednoducho vytrhnutím z kože. Vyberať kliešťov takýmto spôsobom neodporúčame. jednak hrozí, že hlavička kliešťa ostane v rane, ktorá môže začať hnisať, ale vystavujete tak aj sami seba riziku nákazy cez mikrotrhlinky vo Vašej koži.

(Lenka Bartošová)

Destiny a kliešť