Dermatofytóza u morčiat

Infekčné ochorenia vyvolané hubami odborne nazývame mykózy. Dermatofytóza je kožné mykotické ochorenie vyvolané dermatofytickými hubami - jej pôvodcami sú mikroskopické huby rodu Micosporum, Trichophyton a Epidermophyton. U morčiat, podobne ako u psov či mačiek, takéto infekcie nie sú zriedkavé.

 

Prenos ochorenia 

K prenosu dermatofytóz dochádza priamym kontaktom s postihnutým zvieraťom alebo pri kontakte s infikovanými chlpmi či šupinkami kože.

Rizikové faktory

- vek jedinca – mladé jedince nemajú ešte dostatočne vyvinutý imunitný systém, naopak – u starých jedincov imunitný systém funguje neplnohodnotne; iné ochorenia, ktoré spôsobujú oslabenie imunitného systému

- podvýživa

- gravidita, laktácia

- stres spojený so zmenou prostredia

- vonkajšie parazity - v dôsledku zvýšenej svrbivosti dochádza k poškodeniu pokožky škriabaním a to uľahčuje uchytenie dermatofyta

Diagnostika 

V praxi sa v súčasnosti využívajú dve základné laboratórne metódy diagnostiky dermatofytickej infekcie: laboratórna a kultivačná.

Terapia 

antimykotiká

Dôležitá poznámka 

Vzhľadom k tomu, že toto ochorenie je prenosné na človeka, jednoznačne odporúčame namiesto skúšania rôznych „babských“ rád čím skôr navštíviť veterinárnu ambulanciu. Základným a nevyhnutným predpokladom úspešnej liečby tohto ochorenia je totiž včasná a presná diagnostika a dôsledné dodržiavanie predpísanej medikamentóznej terapie. Ďakujeme majiteľom za poskytnutie fotografií.

(MVDr. Boris Bartoš)

Dermatofytóza u morčiat