Cheyletiella (chodiace lupiny) u králika

Roztoče spôsobujú časté ochorenia kože u králikov. Jedným z nich Cheyletiella parasitivorax (dravčík). Okrem králikov sa vyskytuje aj u mačiek, zajacov a psov. Tento druh roztoča je zaujímavý tým, že parazituje na iných druhoch roztočov, ktoré chytí svojim hryzavým ústnym ústrojenstvom a tak usmrtí. Ak mu nie sú dostatočnou korisťou, živí sa čiastočkami kože hostiteľa.

Prenos

K infekcii dochádza priamym kontaktom alebo kontamináciou z prostredia, či už dospelými roztočmi alebo ich vajíčkami, preto sa  popri liečbe odporúča aj výmena podstielky a dezinfekcia klietky. Nakaziť sa môžu rovnako dospelé ako aj mladé jedince.

Klinické príznaky

U postihnutých zvierat sa zvyčajne v oblasti chrbtovej línie objavujú malé, suché, biele šupiny, ktorých prítomnosť je sprevádzaná svrbením a škriabaním sa. Pri pozorovaní infikovaného miesta si môžete všimnúť, že roztoče, podobajúce sa bielym šupinám, sa pohybujú. Preto sa Cheyletiella nazýva aj „chodiace lupiny“.  Koža v okolí postihnutého miesta je citlivá a reaguje na dotyk. 

Diagnostika

Vzhľadom na relatívne veľkú veľkosť týchto roztočov (až 0,4 mm) je možné cheyletiellózu diagnostikovať mikroskopicky. Na stanovenie diagnózy je potrebné vyhotoviť kožný zoškrab z postihnutého miesta.

Terapia

Akaricídna liečba králika na základe uváženia veterinárneho lekára sa lieči  formou spot-on, injekčne, orálne alebo sprejom v niekoľkých opakovaniach podľa potreby. Rovnako sa odporúča preventívna liečba všetkých zvierat, ktoré sú s ním postihnutým jedincom v kontakte a tiež ošetrenie všetkých pomôcok na úpravu srsti aj klietky. Kožné príznaky postupne zmiznú po odstránení roztočov, ktoré ich spôsobujú.

Môže sa nakaziť aj človek od zvieraťa?

Tieto roztoče môžu dočasne nakaziť aj človeka, u ktorého spôsobujú iritáciu kože a  svrbenie, v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť aj vyrážky. Preto Vám odporúčame, aby ste pri akomkoľvek podozrení na výskyt tohto ektoparazita u Vášho domáceho miláčika čím skôr navštívili svojho veterinárneho lekára.

 

MVDr. Jana Sklenčárová