Naši pacienti

Cheyletiella (chodiace lupiny) u králika

Roztoče spôsobujú časté ochorenia kože u králikov. Jedným z nich Cheyletiella parasitivorax (dravčík). Okrem králikov sa vyskytuje aj u mačiek, zajacov a psov. Tento druh roztoča je zaujímavý tým, že parazituje na iných druhoch roztočov, ktoré chytí svojim hryzavým ústnym ústrojenstvom a tak usmrtí. Ak mu nie sú dostatočnou korisťou, živí sa čiastočkami kože hostiteľa.

viac

Hernia (pruh)

Hernia predstavuje prestup orgánu alebo jeho časti. Vzniká na mieste oslabenia steny dutiny, najčastejšie v miestach medzisvalových štrbín alebo pooperačných jaziev. Pruh môže byť vrodený alebo získaný. Keďže brušná dutina obsahuje najviac orgánov, ktoré sú motoricky veľmi aktívne a relatívne voľne pohyblivé, v praxi sa najčastejšie stretávame s herniami brušnými.

viac

Laparoskopia

Pred niekoľkými desiatkami rokov sa v humánnej medicíne začala rozvíjať oblasť laparoskopickej chirurgie. V tom čase mala svojich stúpencov, no našli sa aj skeptici, ktorí tomuto smeru nedôverovali a predpovedali mu skorý zánik. Našťastie sa tieto prognózy nenaplnili a dnes žijeme v dobe, kedy je práve laparoskopický prístup prístupom prvej voľby u väčšiny vykonávaných brušných operácií. Je to moderný, miniinvazívny a šetrný chirurgický prístup, ktorého nespornou výhodou je výrazne menšia operačná rana, značne nižšia bolestivosť a traumatizácia tkanív a v neposlednom rade aj kratšia doba rekonvalescencie pacienta.

viac

Dermatofytóza u morčiat

Infekčné ochorenia vyvolané hubami odborne nazývame mykózy. Dermatofytóza je kožné mykotické ochorenie vyvolané dermatofytickými hubami - jej pôvodcami sú mikroskopické huby rodu Micosporum, Trichophyton a Epidermophyton. U morčiat, podobne ako u psov či mačiek, takéto infekcie nie sú zriedkavé.

viac

Kryptorchizmus

Kryptorchizmus je vývojová vada u samcov, pri ktorej nie je dokončený zostup jedného alebo oboch semenníkov. K zostupu semenníkov u psov obvykle dochádza na desiaty až štrnásty deň po pôrode. U niektorých šteniat môžu byť semenníky zaťahované do inguinálneho (slabinového) kanálu v priebehu niekoľkých mesiacov po narodení aktivitou svalu (m. cremaster). V takomto prípade je možné semenník vrátiť tlakom do mieška. Ak sa to nedá urobiť do dvoch mesiacov po narodení, jedná sa o kryptorchizmus. Táto anomália má vysokú genetickú predispozíciu.

viac

Vyberanie kliešťov

Aj keď svojho psíka chránite pred kliešťami používaním antiparazitík, môže sa stať, že sa občas odolnejší jedinec prisaje. Preto je vhodné psíka po návrate z prechádzky vždy dôkladne prezrieť a to najmä keď chodíte na miesta, kde sa kliešte hojne vyskytujú (napr. okraj lesa, lesné čistinky, trávnaté lúky a podobne).

viac

Čo ukrýva zubný kameň?

Zápach z dutiny ústnej a zubný kameň priviedli dvojročného kríženca kólie Bruna do našej ambulancie. Majiteľ spozoroval, že psík hryzie potravu len na jednej strane ústnej dutiny, pravdepodobne mal bolesti.

viac

Alex - diabolka v oblasti krížovej kosti

Kocúr Alex žil život túlavej mačky. Po odchytení absolvoval vyšetrenie, pri ktorom mu bol diagnostikovaný zápal pľúc, z ktorého sa liečil dva týždne.

viac

Chico - močové kamene

Chico, 6-ročný pes yorkšírskeho teriéra. Chico k nám prišiel s problémom obtiažneho močenia. Pri venčení dlho močil, nemočil prúdom, tlačil, moč mu odkvapkával, neskôr bol aj s prímesou krvi. Sonografické a rontgenologické vyšetrenie potvrdilo naše podozrenie na urolithiasu- močové kamene.

viac