Články

Brachycephalický syndróm

V súčasnosti sa tzv. brachycephalické plemená psov tešia veľkej obľube medzi chovateľmi. Hlavným zámerom šľachtiteľov u týchto plemien bolo čo najväčšie skrátenie lebky najmä v tvárovej časti, až k takmer úplnému vymiznutiu nosa. Mnohí považujú niektoré príznaky brachycephalického syndrómu (BOAS - z angl. Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome - brachycehalický obštrukčný syndróm dýchacích ciest) za charakteristický znak daného plemena a ich hlasné “krochkanie” sa im páči.

viac

Ako sa správne starať o uši vašich miláčikov

Uši sú veľmi chúlostivé orgány, ktoré vyžadujú našu pozornosť a pravidelnú starostlivosť - a to nielen u ľudí, ale aj u našich psích miláčikov.

viac

O zuboch – výmena mliečnych zubov za trvalé

Majitelia šteniatok a mačiatok často nevedia, kedy sa majú ich miláčikovi prerezať všetky zúbky a kedy by mali vypadnúť posledné mliečne. V tomto období najmä šteniatka môžu mať tendenciu čokoľvek okusovať, nábytok či topánky nevynímajúc. Medzi najčastejšie problémy mladých zvierat patria tzv. „pretrvávajúce mliečne zuby“. Všetko, čo potrebujete vedieť o výmene zubov u vášho miláčika sa dozviete v tomto článku.

viac

Pozor na priberanie!

V súčasnosti sa obezita považuje za najrýchlejšie sa rozvíjajúce civilizačné ochorenie. Štatistiky sú hrozivé – a to nielen u ľudí, ale aj u našich domácich miláčikov. Nadváha či obezita nepredstavujú len estetický problém tukových vankúšikov obaľujúcich ich telo, ide najmä o poškodenie zdravia postihnutého jedinca. Vzniku obezity predchádza priberanie - z normálnej hmotnosti cez nadhmotnosť až po obezitu (t.j. hmotnosť prevyšujúca o viac ako 15% normálnu hmotnosť).

viac

Starnutie u psov a mačiek

Len nedávno ste si svojho miláčika priniesli domov, on vám vzápätí ukradol srdce (a mnohým aj gauč!) a zrazu je reč o starobe? Žiaľ, čas letí oveľa rýchlejšie, než by si každý milujúci majiteľ domáceho zvieraťa želal.

viac

Tuniakové sušienky pre psov

Výroba pamlskov pre psov takpovediac „vo vlastnej réžii“ má svoje nesporné výhody. Takéto lahôdky sa zvyčajne pripravujú z ľahko dostupných surovín a v porovnaní s tými kupovanými sú tiež cenovo výhodnejšie.

viac

Poruchy reprodukčného cyklu II - strašiak menom pyometra

Pyometra je závažné až smrteľné ochorenie, ktoré postihuje feny a mačky. Slovo pyometra má grécky pôvod – pyon (hnis) a metra (maternica). Odborný výraz pyometra teda znamená nahromadenie hnisavého obsahu v maternici s následnou intoxikáciou.

viac

Demodikóza

Demodikóza psov je kožné ochorenie spôsobené roztočmi Demodex canis. Prejavy ochorenia sú na pohľad nepríjemné a psy postihnuté týmto ochorením sa dostávajú, takpovediac, na pokraj spoločnosti. Po prečítaní tohto článku však zistíte, že celkom neprávom!

viac

Poruchy reprodukčného cyklu u feny - časť I.

Fungovanie živých organizmov si môžme jednoducho predstaviť ako dokonalú symfóniu fyziologických procesov, ktoré na seba nadväzujú v presnom poradí. Čo sa však stane, ak zaznie falošný tón? Pomyselnej "dokonalej symfónii" sme už venovali pozornosť, tým "falošným tónom" venujeme nasledujúce dva články.

viac

Reprodukčný cyklus feny

Reprodukčný cyklus u feny pozostáva zo štyroch fáz, ktoré sa odborne nazývajú proestrus, estrus, diestrus a anestrus. Tieto fázy sa pravidelne opakujú po celý život feny od obdobia jej pohlavnej zrelosti (cca 6 mesiacov) až po obdobie prechodu do obdobia tzv. senia (vo veku 10 až 14 rokov).

viac

Strihanie psov na leto – áno či nie?

Čo si predstavíte, keď sa povie „psí kožuch“? V mnohých toto slovné spojenie vyvoláva predstavu huňatej srsti, ktorá hreje psa počas treskúcich mrazov. Snáď práve preto vznikla mylná domnienka, že zbaviť psa srsti na letné mesiace je pre neho osožný čin, ktorý mu poskytne úľavu od horúčav.

viac

Čipovanie zvierat

Pod pojmom „čipovanie zvierat“ sa rozumie nezameniteľné označenie zvierat pomocou mikročipu. Mikročip sa aplikuje do podkožia zvieraťa, zvyčajne na ľavú stranu krku. Je veľký približne ako zrnko ryže. Mikročipy sú vyrobené z materiálu, ktorý je pre organizmus nedráždivý, takže zviera si jeho prítomnosť vôbec neuvedomuje. Aplikácia mikročipu je rýchla a jednoduchá, do podkožia sa zavádza pomocou aplikátora, ktorý pripomína hrubšiu ihlu. Pre zvieratko je tento úkon takmer nebolestivý. Mikročip je vyrobený tak, aby sa v mieste aplikácie prichytil, jeho putovanie v podkoží je preto veľmi zriedkavé. Každý čip má unikátne číslo, v čom spočíva nezameniteľnosť označenia zvieraťa.

viac

So psom na dovolenku – cestujeme autom

V porovnaní s hromadnými dopravnými prostriedkami (vlak, autobus) predstavuje auto podstatne vyšší komfort cestovania, najmä na dlhšie vzdialenosti. Čo je však dôležité vedieť pred cestou?

viac

Cestujeme s našim miláčikom - vo vlaku a v autobuse

V tomto článku sa zameriame na možnosť cestovania so zvieraťom v hromadných dopravných prostriedkoch. Keďže mačky, králiky a iné malé zvieratá sa prepravujú zriedkavejšie a výlučne v boxoch či klietkach, zameriame sa na cestovanie so psíkmi – čo robiť, aby sa cesta na dovolenku nestala nočnou morou?

viac

Kotercový kašeľ

Kotercový kašeľ je akútne, vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré môže postihnúť každého psíka. Zvýšený výskyt tohto ochorenia je najmä na miestach, kde sa pohybuje väčšie množstvo psov (napr. útulky, kynologické podujatia, výbehy pre psov a podobne). V mnohých hoteloch pre psov či na cvičiskách - na miestach, kde hrozí riziko nákazy od infikovaného jedinca, sa teda pravdepodobne stretnete s povinnosťou vakcinácie proti kotercovému kašľu .

viac

Jablkové pamlsky

Tentokrát sme nemysleli iba maškrtné jazýčky štvornohých miláčikov, dnes si pochutia totiž aj na ich majitelia. Dobrota upečená podľa nášho receptu dodá telu najmä sacharidy a preto je vhodná napríklad ako občerstvenie na dlhších vychádzkach do prírody. Okrem sacharidov jablkové pamlsky obsahujú nezanedbateľné množstvo vlákniny (podporuje dobré trávenie), vitamíny (najmä vitamíny skupiny B) a niektoré cenné minerálne látky (fosfor, vápnik, draslík, horčík, zinok), neobsahujú lepok ani pridaný cukor.

viac

Neberte pravidelné váženie na ľahkú váhu

Zažil to každý z nás – počas klinického vyšetrenia našich miláčikov sa veterinárny lekár informuje o aktuálnom zdravotnom stave zvieraťa a tiež aj o jeho aktuálnej hmotnosti. Ruku na srdce – viete odpovedať? Koľkí z vás vážia svojho miláčika v pravidelných intervaloch (napr. raz mesačne)? Pravidelné váženie našich miláčikov je významnejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

viac

Kliešte

Kliešte spolu s blchami patria medzi najrozšírenejšie ektoparazity (vonkajšie parazity). Tieto zákerné parazity, ktoré zaraďujeme medzi roztoče, sa živia cicaním krvi. Počas svojho života sú viazané k telu hostiteľa. Na svojich hostiteľov kliešte striehnu najmä v nízkych trávnatých porastoch, zvyčajne od marca až do októbra (resp. keď teplota prostredia vystúpi nad 5 až 7 °C).

viac

Blchy

Blchy patria spolu s kliešťami medzi najrozšírenejšie ektoparazity (vonkajšie parazity). Je to drobný bezkrídly hmyz, ktorý sa premiestňuje skákaním. Vďaka končatinám prispôsobeným na skákanie sa považuje za skutočne zdatného skokana (uvádza sa, že blchy dokážu vyskočiť až 18 cm vysoko a 33 cm ďaleko, čo je v pomere k ich veľkosti skutočne pozoruhodný výkon).

viac

Pečieme našim miláčikom

Vyskúšali ste už niekedy upiecť svojmu štvornohému miláčikovi domáce pamlsky? Zvyčajne sa vyrábajú z ľahko dostupných ingrediencií, ktoré máte doma po ruke. Nielenže sú cenovo výhodnejšie ako tie z obchodu, ale zároveň aj presne viete, aké ingrediencie ste použili na ich výrobu a tiež približne viete odhadnúť, aké živiny taká pochúťka zároveň telu dodáva.

viac

Stránky